Thursday, February 11, 2021

Dimljenje mesa i vrste drveta za koristenje, kao i temperature za pecenje

 Da bi koliko toliko imali uspjeha u pripremi mesa u susnici toplom metodom (znaci pecenje na niskoj temperaturi uz istovemeno dimljenje, prvo treba da znamo koje drvo je dobro da se koristi za koje meso. Neke vrste drveta nisu dobre i zdrave za dimljenje pa ga treba u potpunosti izbjegavati, kao na primer bor i jela, kao ni drvo koje je obradjeno bilo kojom metodom ili koje je farbano. Drzite se poznatog drveta za koji znate da ce mesu dati dobar okus i miris. 


                                            








Hrastovo drvo: must have za dimljenje mesa. Ako ste novi u ovome onda svakako treba da se drzite ovog drveta obzirom da daje srednje jak miris i ukus vasem mesu. Koristi se najvise za dimljenje jagnjetine, junetine aposebno za brisket i za dimljenje kobasica. 



Hickory - americki orah: drvo koje ce dati veoma jak miris dimljenom mesu pa treba biti pazljiv pri korisstenju. Koristi se za: vece komade rebara, svinjecih plecki kao i druga crena mesa i bijela mesa, ukljucujuci piletinu. 


Maple - javor: veoma suptilan flavor mesima. Koristiti qa piletinu i sva bijela mesa. 


Mesquite - drvo kojem je porijeklo iz Kaliornije na zalost ne znam prevod na nas jezik. Vrlo je omiljeno u grilanju ima veoma jak i unikatan miris pri dimljenju. Odlican za sva crvena mesa. Nasa  zamjena bi mu bila orah. 



Pecan -  Americki orah: mesu ce dati veoma bogat, slatkast, i orasast okus. Odlican u kombinaciji sa drugim drvima za dimljenje. Koristi se za dimljenje brisketa, roasts i rebara. 




Jabuka: daje blag slatkast okus, ali potebno je dimiti meso vise sati.Najbolje za dimljenje piletine, svinjetine i divlje peradi. 



Alder - breza, ljeska, joha: daje vrlo delikatan i slatkast okus mesima. Koristite ga za sta zelite uglavnom :) ali odlican je za sve vrste ribe, posebno losos. 

Tresnja: daje umjeren okus fruity flavor i odlicna je u kombinaciji sa drugim drvetom, posebno hickory. Koristi se za peradi i ham. 



Velicina drveta zavisi dali vam je pusnica na gas, ili na ugalj ili na struju. Ako imate pusnicu na gas, onda drvo mora biti isjeceno sitno, kao chips. 


Dok neki sefovi preporucuju da se drvo nakvasi u vodu pola sata prije pecenja, nekim je to apsolutno nepotrebno. Citav trik je u dimu, mokro drvo sporije gori  vise pusi, a suho brze bez manje dima. Znaci na vama je da ocijenite sta vam vise odgovara!


Temperatura na kojoj se meso pece ne bi tebala prelaziti 225-250 F ili 105-120 C osim na kraju ako hocete da malo zapecete meso, ne vise od 15tak minuta. Pusnice ili smokeri obicno ne prelaze temperaturu od 350 F ili 175 C osim comercijalnih pusnica koje mogu ici i na vece temperatue. 

Sama duzina pecenja ce zavisiti od vrste mesa, vrste komada koji dimite kao i velicine tog komada. Dok neka mesa je potreno peci samo do 135-140 F (57-62 C) - janjeci but, dotle juneca rebra su najbolje ako se peku do 200 F (95 C), a juneci prime rib ne vise od 130 F ( 55 C) za medium rare. 

Dok amerikanci vole meso dok je unutra krvavo i crveno vecina ljudi sa nasih prostora ga ne bi okusila dok nije dobrano prepeceno. Moram priznati da je meni to crveno ili nedajboze krvavo meso u pocetku bilo apsolutno ne prihvatljivo, sad volim da je medium done, nikako well jer je ona stvarno suho i prepeceno!

Dobar termometar je super investicija, jer koliko god ne zelite imati nepeceno meso za rucak, ne zelite niti da bude prepecen i suho!


Na kraju, ne dimi se samo meso, dimljeno voce i povrce je veoma popularno. Dimljeni ananas se koristi za poznati koktel pod nazivom smoked pineple i jos poznatiju havajsku picu!





No comments:

Post a Comment