Wednesday, February 7, 2018

Fermentisani limuni - preserved lemons

PRVI NACIN:

Ja zaista volim da pravim fermentisano voce I povrce. Kad su u pitanju konzervirani limuni, moram da kazem da nisam za njih znala do prije nekoliko godina. Porijeklo im je iz Afrike, posebno u Marokanskoj kuhinji su jako zastupljeni.



Veoma je lako napraviti konzervirane limune, I brzo ih mozete poceti koristiti. Najtezi dio je cekanje da se fino ukisele, I da ih mozete poceti koristiti.

Konzervirani lumuni su u stvari limuni koje ostavljate da odstoje dok process fermentacije ne odradi svoje I postani veoma fini I mekani za jesti. Proces obicno traje od 4-6 sedmica ali ja ih pocnem trositi vec posle 2 sedmice jer im je struktura veoma mekana I fina I nisu zilavi ni malo.

Mozete ih zaciniti po zelji, ja pravim 2 vrste cijelih limuna I jednu vrstu konfeta od limuna koje koristim za sendvice uglavnom. Zacini koje koristim su lovorov list, ljute svjeze I suhe papricice, bijeli luk, cijela zrna papra.  U isto vrijeme kiselim I slatku verziju koju dodajem u slatka jela, ali u njih dodajem vanilu, cimet, karanfilice I zvjezdasti anis uglavnom. Ostali process je isti.

Prvo nam je potrebna sterilna staklena posuda ili tegla sa poklopcem u kojoj cemo limun konzervirati.

Naravno treba nam limun koji je uzgajan bez prskanja ili organic koji kupite u provjerenim prodavnicama.

Ja uvijek koristim krupnu so, nekako mi bolje ide sa ovim limunima. Licno volim morsku so, mada bilo koja so moze da radi u ovom receptu.

Kako se odvija fermentacija u ovom slucaju? Prvih 48 sati desava se process zvani osmosis u kojem seceri, minerali I ostale supstanice iz fermentisanog limuna se mijesaju sa marinadom. Seceri I mirerali hrane zdrave bakterije koje kreiraju lactic acid. Tad so pocinje da odradjuje svoj dio, mijenjajuci texture limuna. Sto duze stoji, to je limun ukusniji.

Posle fermentacije najbolje je da limun cuvate u frizideru cim ga otvorite I pocnete koristiti. Limun mora biti pokriven sokom cijelo vrijeme, a neko stavlja I maslinovo ulje po vrhu.

Potrebni sastojci za teglu srednje velicine.

12 limuna
so po potrebi
zacini po zelji, 5 cehni cesnjaka, papricice, lovorov list, zrna bibera

Po potrebi limunov sok.


Prvi dan

Odsjeci jedan kraj limuna, ja obicno osjecam suprotno od drske, pa zasjeci na cetiri dijela tako da limun ostane I dalje u jednom komadu.

Sipati so u zasjek pa ih redati u teglu. Pritiscite ih jedan uz drugi da moze stati sto vise. Poklopite limune sa poklopcom pa ostavite stajati 24 sata. So ce da odradi svoje I limun ce pustiti prilicito soka.


Drugi dan


Pripremite jos limuna pa ih nasolite isto kao I prvi dan. Dodajte u teglu, limuni koji smo ostavili juce su vec prilicito omeksali tako da je ostalo jos prostora za nove limune. Zatvorite ponovo teglu.

Treci dan


Dodajte zacine po zelji. Ako ste imali limune koji su socni, trebace vam sasvim malo soka da dopunite teglu. Uglavnom limun mora biti pokriven sokom u potpunosti.

Ostavite da fermentise narednih 30 dana. Meni je fin vec posle dvije sedmice tako da ga pocnem koristiti. Jednom kad ga pocnete koristii spremite u frizider.

Da napomenem jos da je obicaj da se koristi samo kora od ovog limuna. Ja koristim sve dijelove, jer sam vidjela dosta blogera da koriste cijeli limun.



DRUGI NACIN:



5-6 limuna koje znate odakle su uzgajani da nisu prskani
700 gr soli
200 gr secera

Limun isjecite kao I u prvom dijelu. So I secer pomijesajte pa sipajte u presjeceni limun.
Obilno ga pospite mjesavinom I ostavite van frizidera 3 dana.

Spremite u frizider I upotrebljavajte po zelji.




Evo jedna slika couscouse, koji ne bi bio ni blizu sto jeste bez dodatka ovih limuna.



No comments:

Post a Comment