Monday, November 21, 2016

Pite sa domacim korama ili jufkom, izrada i vrste


 Potrebni sastojci zavise koliko volite tijesta u piti, I koliko razvucete kore. Meni obicno jedna kora dovoljna za srednje velicine lim, a za onaj veliki iz rerne 2 kore. 
500 gr brasna
 2 kasike ulja
1 jaje
prstohvat soli
325 ml vode
po potrebi dodavati jos brasna da se dobije glatko tijesto

Jaje nije obavezno, a moze se dodati umjeto kasika sirceta. bijelog vinskog. Brasno mora biti meko za pite jer se lakse razvlaci. Nije svako meko brasno dobro za pite, uglavnom na prostorima US koristim svenamjensko ili zlatni puder kad dodjem do njega.

Jufke vec odavno potkuham u stand mikseru. Ne samo da je brze,  nego I puno lakse. Ostavim da se mijesi nekih pet minuta. Prvo pocnem sa metlicom za tijesta pa onda zavrsim sa kukom. Po potrebi dodajem brasno dok ne dobijem glatko tijesto koje se ne lijepi za posudu.

Isto bi bilo da tijesto mijesim I rukom. Dodala bih vodu u brasno u koje sam pomijesala ostale sastojke I mijesila rukom dok ne dobijem tijesto koje je glatko, ali ipak mekano I koje se ne lijepi za posudu u kojoj mijesim. Potrebno je desetak  minuta u zavisnosti od vase umjesnosti.

Prostorija u kojoj razvlacimo kore bi trebala biti umjereno topla ili radije toplija nego hladnija.

Na ovoj slici je kolicina uduplana 3 puta jer sam imala garden party pa sam pravila cetiri lima pite.


 

Podijelim tijesto na cetiri dijela ili cetiri jufke. Premazem uljem, pokrijem najlon kesom I stolnjakom na kojem cu razvlaciti kore I ostavim na toplo. Na slici dole mozete vidjeti da stavim jedan manji lim sa toplom vodom ispod lima u kojem mi je tijesto, da tijesto bude fino ugrijano kako bi se bolje razvlacilo.

Obicno umijesim tijesto ujutru, a pravim kad stignem tokom dana. Sto duze stoji, ljepse se razvlaci. Ako ostane tijesta, ostavim u frizider I iskoristim sljedeci dan.


Tijesto razvaljam oklagijom otprilike do ove velicine, bez da ga omotovam oko oklagije. Valjam tijesto oklagijom dok ne dobijem odredjenu velicinu. Obilno presipam gustinom, gustin mi je puno bolji za razvlacenje od brasna, mada moze I brasno.

Kao sto se vidi na slici, uvijek razvlacim koru na stoljnjaku. Puno je lakse nego na stolu, a radije cu da operem stoljnjak nego da cistim sto. Uglavnom koristim neki stari stoljnjak kojeg mi nije zao da umastim.


Onda tijesto valjam motajuci ga oko oklagije, ponovo presipajuci obilno gustinom. I tako razvlacim dok ne dobijem odredjenu velicinu tijesta.


Kad je tijesto ove velicine, obicno ga nije potreno vise presipati brasnom ili gustinom. Samo razvlaciti motajuci oko oklagije


Kad smo dosli do ove velicine, ja obicno pocnem samo istezati krajeve kora da budu sto tanje, bez nekog posebnog razvlacenja oklagijom.


To je to samo polako istezem krajeve, sredina ce se istegnuti sama od sebe.


Kad dobijem tanko tijesto onda samo izvlacim krajeve. Ja obicno ne odsjecam krajeve, kad pravim slane pite, za slatke odsjecam bude mi jednolicnije I finije.


Vec mi je okolo spremno punjenje, u zavisnosti koju pitu pravim. Ovdje je bio sir I rastopljen puter za poprskati kore. Kore se mogu prskati I uljem, ne moraju puterom. Ja obicno prskam uljem samo burek sve ostale slane I slatke pite prskam iskljucivo puterom.


Jos uvijek istezem krajeve da budu sto tanji.


To je to, zeljena tankoca. Vrijeme da se puni.


Ali prvo poprskati maslacem, naravno da moze I uljem.


Ove kore su prilicito velike pa ih sjecem na cetiri dijela prilikom filovanja.


I onda uvijem u puzice. Ili kako to bosanke zovu, zvrkice....


Eto ga prvi zvrkic.



Pitu od sira pecem na nekih 200 stepeni C, do fine rumene boje. Pecem oko 40 minuta. Ako vam je jaka rerna smanjiti temperaturu dok se pita fino ispece. Zavisi I od toga koliko vam je debela kora I punjenje.


A sad pitac. Njega uvijek pravim poslije sirnice jer mu treba duze da se ispece, a   na kraju se I zaljeva. A najvaznije, bude tako hrskav I fin kad je vreo, njega stvarno najvise volim kad je tek iz rerne.... 



I eto ga zvrkici...




Pa iz pticije perspective....


Dole na slici je dobro poznati I omiljeni sjecani mijesani burek od teleceg mesa I krompira.


I onda krompirusa prelivena puterom I kajmakom.


Omiljena pita od zelja ili zeljanica


I pite koje se nisu pravile bas cesto I manje su poznate ali ni malo manje fine, cora burek


Sarajevski buredzici ili kako se zovu u nekim krajevima nase ex Yuge mantije


Burek od pileceg mesa



 Kao I polagane pite koje su veoma omiljene, dole na slici polagana pita od sira...


i  polagani burek 






Pa omiljena maslenica od heljdinog brasna se pravi na isti nacin, osim sto se 1/3 brasna zamijeni sa heljdinim ili razenim, ili po izboru integralnim brasnom, kore se premazuju mjesavinom kajmaka, ulja I putera...


Posebno mjesto u bosanskoj kuhinji zauzimaju pite sa pecenim korama, kao sto su Ascikadunine sarmice, koje se pune pilecim mesom I kajmakom, tirit pita koja se isto puni piletinom I zaljeva se pilecom supom I kajmakom na kraju itd...


Umotane sarmice se preliju I peku


Isto se radi I Sarajevski burek osim sto se polaze umjjesto da se motaju rolnice


Dorbo se pomasti maslacem I ide na pecenje


                           Bitno je napomenuti da se oaj burek treba fino zaliti da bi bio socan!



Pite se peku na jacoj temperature nekih desetak minuta, potom se smanji I dopece se istiha da fino porumeni a da ne izori. Pita sa domacim korama se pece duze od pite sa kupovnim korama, jer domace kore su vlazne I treba im vremena da se isuse. 


Oduvijek su bile cijenjene pite koje su se pekle na drvima u starim furunama, a posebno ispod saca. Vatra se mora naloziti da ima jako puno zara, da se zagrije poklopac I kamen ispod. Potom se zar stavlja tek nekih pet do deset minuta, odgrne I pece se na vrelom kamenu, a vreli poklopac dovrsi pecenje odozgo. Zbog visoke temperature pecenje je gotovo izmedju dvadeset I trideset minuta, u zavisnosti od jacine vatre I debljine pite.

Pita od tikve ili tikvenica ispod saca, posle prelivena kajmakom I puterom...


Fino res ispeceni burek ispod saca, posle preliven slanom vrelom vodom u koju dodamo I malo ulja I bibera...



I na kraju potpuno isto tijesto se moze korisititi I za pravljenje slatkih pita, ruzica, I baklava kao I cuvene dzandar baklave. Tijesto se soli tek toliko da se doda so medju prstima.

Naravno kad su baklave u pitanju,  tijesto se ne razvlaci rukama ni malo, vec se fino razvlaci oklagijom, a debeli krajevi se fino odsjeku. Na slici je cuvena dzandar baklava pravljena tako da se kora  presjeca na dva dijela, polovine se urolavaju prema sredini, I na kraju se naprave faltnice I ostavi da se susi na oklagiji nekoliko dana...

Kore se obilno premazu rastopljenim puterom I veoma pazljivo peku. Potom se umacu u sirup od secera I vode u koji mozemo dodati neki od aromaticnih zacina. Pune se pred samo sluzenje filom po izboru.

Osim za dzandar baklava I baklava sa smokvama, ja ne pravim vise domace kore za baklava, jer uzima puno vremena I prostora, jednovno koristim gotove kore koje u trenutku mogu pronaci u ponudi... vise volim tanke ali I od debljih bude sasvim fino...



Prijatno vam jufkanje!

3 comments:

  1. dobar dan , jedno pitanje .. da li pravite pite po narudžbi ?
    hvala , Narcisa

    ReplyDelete
  2. Dobar dan Narcisa, ne pravim po narudzbi, ali neznam gdje zivis, mogu da napravim za tebe ako zelis.

    ReplyDelete
  3. Za sve pohvale👌👌👌,
    Pozdrav,Beba.

    ReplyDelete